پلاک خوانی با دوربین های 4in1 WDR سانل
 
با توجه به قابلیت پلاک خوانی، ایجاد این قابلیت در دوربین های کابل کواکسیالی سانل بخوبی فراهم میباشد. در این رابطه در نظر داشتن موارد زیر کارساز است:

  1. اولا حداقل رزولوشن برای خواندن پلاک بایستی فراهم باشد. چنانچه طول افقی یک پلاک را نیم متر در نظر بگیریم، حداقل پیکسل لازم برای مشخص شدن پلاک حدود 70 پیکسل میباشد. در یک دوربین 2مگاپیکسل رزولوشن 1920*1080 میباشد که در آن 1920 پیکسل مربوط به ضلع افقی تصویر است. اگر به طور حدودی عرض یک اتومبیل را 170سانتی متر در نظر بگیریم با در نظر داشتن حداقل پیکسل مورد نیاز برای خواندن پلاک (70) تعداد پیکسل در عرض اتومبیل حدودا 238 پیکسل خواهد شد. با انجام این تقسیم (8 = 238/1920) به عدد 8 میرسیم، این به مفهوم این است که چنانچه 8 اتومبیل را کنار هم بگذاریم امکان پلاک خوانی با دوربین 2مگاپیکسل به سختی فراهم است. از نظر فنی از تعریف PPF برای محاسبه و سنجش تشخیص اجزا تصویر استفاده میشود که مخفف Pixel Per Foot میباشد. همانطور که میدانیم هر فوت حدود 30 سانتی متر است لذا عدد 70 پیکسل برای عرض پلاک حدودا 40PPF خواهد شد.
بدیهی است که در این راستا زاویه افقی تصویر دوربین متغیر بوده و با تغییر آن به طبع عمق تشخیص تغییر خواهد نمود. جهت سهولت کار نصابان با در نظر داشتن پارامترهای ذکر شده جدول زیر بدست خواهد آمد که کمک شایانی جهت هدایت طراحان به منظور دستیابی به طراحی بهتر و بدون دغدغه خواهد بود.
 
 

برد تشخیص صورت با زاویه دید ۳۰درجه برد تشخیص صورت با زاویه دید ۶۰درجه برد تشخیص صورت با زاویه دید ۹۰درجه PPF لازم برای تشخیص صورت عرض تصویر به پیکسل رزولوشن دوربین
۱۴ متر ۷ متر ۴.۵ متر ۴۰PPF ۹۶۰Pixel ۷۲۰TVL
۲۰ متر ۱۰ متر ۶ متر ۴۰PPF ۱۲۸۰Pixel HD 720p
۲۰ متر ۱۰ متر ۶ متر ۴۰PPF ۱۲۸۰Pixel ۱.۳MP
۳۰ متر ۱۵ متر ۸.۸ متر ۴۰PPF ۱۹۶۰Pixel HD 1080p
۲۵ متر ۱۲.۵ متر ۷.۳۵ متر ۴۰PPF ۱۶۰۰Pixel ۲MP
۳۲ متر ۱۶ متر ۷.۴ متر ۴۰PPF ۲۰۴۸Pixel ۳MP
۴۰ متر ۲۰ متر ۱۱.۷ متر ۴۰PPF ۲۵۶۰Pixel ۵MP
 
 
یک دوربین با لنز متغیر 2.8 – 12mm تغییر زاویه ای حدود 30 تا 90 درجه دارد با این محدوده تغییرات میتوان با جدول بالا توانایی این دوربین را جهت تشخیص پلاک سنجید. برای مثال در شرایط 2.8mm یا زاویه حدود 90درجه مطابق با جدول فوق با یک دوربین 2مگاپیکسل امکان تشخیص پلاک تا فاصله 7.35متر را داریم. در صورتی که تحت شرایط 12mm با زاویه حدود 30درجه با یک دوربین 1.3مگاپیکسل امکان خواندن پلاک تا فاصله 20 متری میسر است.
 

  1. در رابطه با قابلیت پلاک خوانی بایستی به قضیه پلاک خوانی اتومبیل های متحرک توجه داشت. از آنجایی که آشکارسازی هر فریم تصویری زمان بر است، به طبع در صورت تحرک اجزای تصویر کشیدگی در نقاط متحرک را خواهیم داشت که اجتناب ناپذیر است، قطعا این رویه فنی، پلاک خوانی را دشوار خواهد کرد. برای برطرف کردن این مشکل چاره ای جز کاهش زمان شاتر تصویری نیست. هرچه سرعت اتومبیل بیشتر باشد این کاهش بایستی بیشتر شود. قاعدتا در صورتی که نیاز به این کاهش باشد یقینآ به دلیل کم کردن زمان نمونه برداری تصویر کیفیت کلی تصویر آسیب خواهد دید. در این رابطه در شب نیاز به نور پردازی مناسب جدی تر خواهد شد. در مواردی که سرعت اتومبیل ها خیلی زیاد است تعداد فریم تصویر برداری میتواند تا حدودی مورد اهمیت باشد، تحت شرایطی که نرم افزارهای استخراج شماره و پلاک وجود داشته باشد بهترین تصویر پلاک انتخاب و مورد پردازش قرار میگیرد.
 
  1. بدیهی است که اجرای خواندن پلاک مبتنی بر وجود نور کافی و شرایط ایده آل محیط است که در عمل فراگیر نخواهد بود. چنانچه در شب و تاریکی خواندن پلاک مد نظر باشد ایده آل ترین شرایط، نورپردازی و تامین نور کافی میباشد که البته رسیدن به نوری در حد نور خورشید قطعا غیرممکن و سخت میباشد. چون نور خورشید در روز گاها به 100000 لوکس میرسد و این در حالی است که پروژکتورهای معمولی حداکثر نوری حدود 1000 تا 2000 لوکس فراهم میاورند. اجرای خواندن پلاک بعضآ تحت شرایطی که چراغ های جلوی اتومبیل روشن باشد بمراتب دشوارتر خواهد شد نکته ای که در عمل در اکثر موارد حذف شدنی نبوده و قاعدتآ باید آن را پذیرفت. در این راستا، قابلیت ارزنده WDR قطعا کارساز خواهد بود لیکن در خیلی موارد کافی نیست. تحت این شرایط با تغییرات زیر در منوی دوربین با تقویت سیگنال در دامنه تاریکی امکان پلاک خوانی تحت شرایط سخت فراهم خواهد آمد. برای این منظور در منوی دوربین های WDR سانل وارد قسمت AE شده و کافی است با ورود به قسمت ADVANCED حالت GAIN CTRL  را از حالت AUTO به MANUAL تغییر دهیم. به طور حتم انجام این کار کمی از کیفیت تصویر در شرایط عادی خواهد کاست. دقت فرمایید تنظیمات فوق در شرایط تاریکی و به ازای روشن شدن IR دوربین و کنار رفتن پرده ICR میباشد. در مواقعی که هوا تاریک است لیکن نور محیط فراهم است تغییر حالت DAY NIGHT به COLOR کفایت میکند تا وضوح در قسمت پلاک بهتر شود. به هر جهت با تمام این تفاصیل قطعآ قدرت پلاک خوانی در شب هیچگاه مانند روز و روشنایی نخواهد شد.
به طور کلی دوربین های شبکه با توجه به مکانیزم دیجیتال خود و عملیات منظم و علمی تر فشرده سازی تصویر، امکان تشخیص پلاک را تحت شرایط به مراتب بهتر فراهم می آورند.