سنسورهای CCD در برابر CMOS (image sensors)

در دنیای ویدئوی دیجیتال، در زمان خرید یک دوربین دیجیتالی جدید چند چیز هست که باید در نظر بگیرید.اگر به دنبال ایجاد یا به روزرسانی یک سیستم امنیتی ویدئویی هستید، باید در حین انتخاب دوربین های ویدئویی دیجیتالی که قرار است برای سیستم نظارت خود از آن استفاده کنید چند نکته را در نظر داشته باشید.یکی از بزرگیترین تصمیم هایی که باید بگیرید این است که میخواهید دوربینتان چه نوع سنسور تصویری داشته باشد، دو نوع وجود دارد :
1- CCD (charged coupling device )
2- CMOS (complimentary metal oxide semiconductors)
این ها مواردی است که باید درباره هرکدام بدانید:

سنسورهای تصویری CCD
ابتدا وقتی دوربین های دیجیتال اختراع شدند،تنها از CCD ها برای تبدیل نور به پیکسل ها استفاده میکردند. فرایند ایجاد یک سنسور CCD بسیار تخصصی است اما منجر به تصویر با کیفیتی می شود که اعوجاج آن کم است. جالب است بدانید این روش تولیدی تخصصی هزینه مازادی ایجاد میکند. موضوعی که سنسورهای تصویر CMOS در آن بهتر هستند.

سنسورهای تصویر CMOS
سنسورهای CMOS به جای استفاده از روشهای تبدیل نور به داده،از ترانزیستور های واقع شده در هر پیکسل برای دریافت و تبدیل نور استفاده میکنند.این شیوه انعطاف پذیری بیشتری برای گرفتن تصاویر دیجیتالی دارد زیرا هر پیکسل مسیر ترانزیستور خاص خود را دارد. به علاوه، از آنجا که سنسور CMOC به همان شیوه میکروچیپ ها ایجاد میشود، تولید آن با استفاده از روشهای تولید سنتی آسان تر است.این امر ساخت چیپ های CMOS را آسان تر میسازد و به همین دلیل است که دوربین های دیجیتال نسبت به گذشته مقرون به صرفه تر هستند.

حال کدام بهتر است؟
گرچه CMOS جدیدتر است و تکنولوژی تولید ساده تری دارد، اما به این معنی نیست که یک دوربین ویدئویی دیجیتال با CMOS ذاتا از یک دوربین با سنسور CCD بهتر است. این سنسورهای قدیمی تر و گران تر قادر به تولید تصاویری با کیفیت بالاتر با نویز کمتر هستند و به نور بسیار بیشتر حساس هستند. در مقایسه، سنسور CMOS نیازمند میزان بیشتری از نور است تا تصویری با نویز کم ایجاد کند. اما این تفاوت احتمالا از بین برود زیرا که تحقیقات برای بهتر ساختن چیپ های CMOS ادامه دارد، تکنولوژی CCD قدیمی تر و نسبت به تکنولوژی تصویر برداری دیجیتال جدیدتر است و تحت تحقیقات و توسعه های بیشتری بوده است.

خب کدام برای سیستم امنیتی شما بهتر است؟
اگر نیاز به تصاویری با بهترین کیفیت و حساسیت نور خوب دارید و هزینه برای شما تعیین کننده نیست،دوربین های امنیتی با سنسورهای CCD بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. اما اگر محدودیت هزینه دارید، یکی دوربین CMOS می تواند انتخاب بهتری باشد، به علاوه ، از آنجایی که سنسورهای CMOS نیاز به برق کمتری دارند، اگر قصد داشته باشید از دوربین های وایرلسی استفاده کنید که به سیم کشی برق ساختمانتان متصل نیستند، شاید بخواهید یک راه حل CMOS را انتخاب کنید، زیرا که باتری های داخلی دوربینتان طبیعتا عمر طولانی تری خواهند داشت.
در حال حاضر، با به کارگیری مدارات  ICR IR cut filter ، ضعف سنسورهای CMOS به خوبی برطرف می شود. در شرایط نور کافی پرده حذف مادون قرمز در مسیر رسیدن نور به سنسور وجود داشته و سبب حذف نور مادون قرمز و رسیدن آن به سنسور می شود. و در تاریکی با کمک موتور کوچک این پرده کنار میرود تا نور بیشتری وارد سنسور شود و امکان گیرندگی تصویر وجود داشته باشد. از این روست که در دوربین های مداربسته سنسورهای CMOS  با توجه به قیمت و حجم کم و ارزانی، کاربرد وسیع و همه گیر دارند.